Connect with us

Įdomybės

KAIP VOKIEČIUS TVARKOS IŠMOKĖ

Labai įdomų istorinį faktą sužinojau. Labai pamokantį straipsnį perskaičiau. Privaloma perskaityti mūsų valdininkams, atsakingiems už miestų gerbūvio kūrimą.

Švara Vokietijoje, o būtent Švabijoje, buvo visai neįgimtas dalykas, o netgi labai priverstinis.

Ilgą laiką vokiečiai bukai pildavo šiukšles, pelenus, nugaišusius naminius gyvūnus, kaulus ir virtuvines paplavas  tiesiog už tvoros, arba kur papuolė. Rezultatas buvo antisanitarija, ligos ir nežmoniškas miesto ar kaimo užteršimas.

Reklama

XV-ame amžiuje ši smarvė įsipyko grafui Viurtembergui ir jis pradėjo leisti įsakus, kad gyvulių mėšlą ir žmogaus ekskrementus reikia išvežti į miesto ar kaimo pakraštį, arba „į upę“, ir tai daryti tik naktį. Įsakų. Aišku, nieks neklausė, kadangi patikrinti, ar jie vykdomi, buvo nerealu, o policiją statyti prie kiekvieno tvarto brangu, o ir kyšius bei vaišes įstatymų tarnams sukontroliuoti sunku.

Tada grafas išleido naują įsaką, po kurio Švabijos miestuose staiga tapo ŠVARU. Įsako esmė buvo tokia: jeigu jūs pastebėjote, kad jūsų kaimynas visą savaitę neišveža šiukšlių, ir apie jį nepranešėte, tai nubaustas bus ir jis ir jūs. O jeigu pranešėte, tada turite teisę į dalį jo žemės. Rezultatas buvo toks, kad dabar kiekvieną šeštadienį visi demonstratyviai surinkdavo šiukšles priešais savo namus, pagrįstai bijodami, kad bus paskųsti kaimynų.

Iš vienos pusės tokius metodus galima vertinti kaip valstybinę prievartą skųsti kaimynus ir asmenybės laisvės pažeidimą. Iš kitos pusės – švabai labai greitai įvedė idealią tvarką savo kaimuose ir miestuose, o švabiška „Kehrwoche“ (šlavimo savaitė) tapo kultūros paveldo dalimi.

foto – budport.com

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

7 − four =

Fresh articles

Facebook

Trending