Kolagenas: ar jis iš ties veiksmingas?

Kolagenas: ar jis iš ties veiksmingas?

Kolagenas sudaro 30% visų mūsų kūno baltymų. Jis suteikia jūsų kaulams, raumenims, odai ir visiems jungiamiesiems audiniams struktūrą, palaikančią jų elastingumą ir stiprumą. Nors subalansuota mityba suteikia kūnui mikroelementų, kurių reikia natūraliai kolageno gamybai, nepaisant to, pastaruoju metu labai išpopuliarėjo kolageno papildų vartojimas.

 

Kas yra kolagenas?

 

Kolagenas yra gausiausiai aptinkamas baltymas visame kūne. Jis sudaro 30% visų mūsų kūno baltymų kiekio. Kolagenas yra pagrindinė odos, raumenų, kaulų, sausgyslių ir raiščių bei kitų jungiamųjų audinių statybinė medžiaga. Jo tiap pat aptinkama organuose, kraujagyslėse ir žarnyno gleivinėje.

 

Baltymai gaminami iš aminorūgščių. Pagrindinės aminorūgštys, gaminančios kolageną, yra prolinas, glicinas ir hidroksiprolinas. Šios aminorūgštys susijungia ir sudaro baltymų fibriles triguboje spiralės struktūroje. Jūsų organizmui taip pat reikia tinkamo vitamino C, cinko, vario ir mangano kiekio, kad susidarytų triguba spiralė.

 

Ką daro ir kaip veikia kolagenas?

 

Pagrindinis kolageno vaidmuo yra suteikti jūsų kaulams, raumenims, odai ir visiems jungiamiesiems audiniams struktūrą, palaikančią jų elastingumą ir stiprumą.

 

Kolagenas atlieka šias pagrindines funkcijas:

 

  • padeda fibroblastams formuotis dermoje (viduriniame odos sluoksnyje), o tai padeda augti naujoms ląstelėms;
  • negyvas odos ląsteles keičia naujomis;
  • sukuria apsauginę dangą aplink organus;
  • suteikia odai stiprumo ir elastingumo;
  • padeda kraujui krešėti.

 

Svarbiausios kolageno rūšys ir jų paskirtis

 

Yra žinomi penki pagrindiniai kolageno tipai ir jų paskirtis:

 

  • I tipas. Šis tipas sudaro 90% viso kūno kolageno. I tipas yra naudojamas odai, kaulams, sausgyslėms ir raiščiams stiprinti.
  • II tipas. Šis tipas randamas elastingojoje kremzlėje, kuri palaiko sąnarius.
  • III tipas. Šis tipas randamas raumenyse, arterijose ir organuose.
  • IV tipas. Šis tipas randamas odos sluoksniuose.
  • V tipas. Šis tipas randamas akių ragenoje, kai kuriuose odos sluoksniuose, plaukuose ir placentos audiniuose.

 

Kaip senėjimas įtakoja kolageno gamybą?

 

Senstant, mūsų kūnas gamina vis mažiau kolageno, o blogiausia, jau esamo kolageno skaidymas nebe toks efektyvus. Tiesa, tai yra laikoma normalu, kai po 60 metų sumažėja kolageno gamyba. Beje, verta būtų pabrėžti, kad ypač ženkliai kolageno gamyba sumažėja ir moterims po menopauzės.

 

Ką daryti, kad pagerintumėte kolageno gamybą ir įsisavinimą?

 

Kad sulėtintumėte odos senėjimo poveikį, kasdien naudokite apsaugos nuo saulės priemones. Ultravioletiniai spinduliai pažeidžia kolageno struktūrą. Naudokite produktus, kurių apsaugos nuo saulės faktorius (SPF) yra 30 ar didesnis. Būdami lauke dėvėkite plačiabrylę skrybėlę, akinius nuo saulės su UV apsauga ir lengvus marškinius ilgomis rankovėmis bei kelnes. Norėdami gauti papildomos apsaugos, ieškokite drabužių su ultravioletinių spindulių apsaugos faktoriaus etikete. Venkite deginimosi lovų.

 

Gerai subalansuokite savo mitybą, pavyzdžiui, išbandykite specialią Viduržemio jūros dietą, kurioje gausu daržovių, pupelių, nesmulkintų grūdų, riešutų ir kitų jūros gėrybių, mėsos, paukštienos, pieno produktų ar kiaušinių.

 

Ką sako tyrimai apie kolageno papildų veiksmingumą?

 

Keletas tyrimų parodė, kad kolageno peptidai gali būti veiksmingi siekiant pagerinti odos drėkinimą ir odos elastingumą. Tai taip pat gali būti veiksminga skausmui malšinti ir sąnarių funkcijai gerinti žmonėms, sergantiems kelio osteoartritu. Kolagenas kaip maisto papildas, taip pat yra naudingas visiems itin aktyviai sportuojantiems, kurių kolageno poreikis yra itin didelis.

 

Straipsnį parengė erasportas.lt kolektyvas.