Statybų rangovai: ką būtina žinoti apie statybų ypatumus?

Statybų rangovai: ką būtina žinoti apie statybų ypatumus?

Statybų darbai Lietuvoje vyksta labai intensyviai. Jeigu apie būstą ar kitos paskirties statinį svarstote ir Jūs, svarbu atkreipti dėmesį, kad profesionali statybų rangos įmonė būtina sėkmingam projektui. Kaip pasirinkti geriausią variantą, kad netektų nusivilti rezultatu?

Statybų valdymui reikalingi patyrę ir profesionalūs statybų rangovai. Tai kategorija, kuri gali būti taikoma tiek juridiniams (pvz. įsteigta statybų rangos įmonė), tiek fiziniams asmenims (LR įstatymai numato, kad teisę rangovu būti turi statybos inžinierius).

Statybų rangovai atsako už visą kitų statybos projekto darbų valdymą. Pagrindinės statybų rangovo atsakomybė ir veikos sritys yra šios:

  • Statybų projekto parengimas (kartu su užsakovu ir projektuotoju) ir suderinimas.
  • Sąmatos apskaičiavimas, dokumentacijos derinimas.
  • Statybų/remonto/renovacijų darbai – gali būti renovuojami individualūs arba daugiabučiai statiniai, taip pat kitos paskirties (komercinės, viešosios ir kt.) pastatai. Vykdomas statybinių konstrukcijų montavimas, stogo įrengimas, namo apšiltinimo, fasado apdailos ir kiti darbai.
  • Techninė vykdomų statybų darbų priežiūra. Į tai įeina įvairūs darbai, kaip statybos etapų kontrolė, kita techninė priežiūra.
  • Statinio inžinerinių sistemų įrengimas – tai apima pastato šildymo, rekuperacijos (vėdinimo, kondicionavimo) sistemas, taip pat vandentiekio, nuotekų šalinimo sistemas.
  • Rūpinimasis elektros pravedimo, tinklų įrengimo darbais.
  • Rūpinimasis apsauginių sistemų įrengimu (pvz., apsauginė signalizacija nuo įsilaužimo, gaisro aliarmas ir kt.)
  • Rūpinimasis telekomunikacijos sistemų pravedimu, nuotolinio ryšio sistemos įrengimu.

Jeigu neturite didelės patirties statybų darbuose ir viso projekto valdyme, būtina pasirinkti patikimus statybų rangos specialistus, kurie išmano kiekvieną smulkmeną. Nepriklausomai nuo būsimo pastato tipo (gyvenamasis, viešasis, komercinis ir kt.),  reikalingi generaliniai statybų rangovai, kurie rūpinasi visu projekto valdymu ir turi teisę atlikti visus bendruosius statybų darbus, turi ne mažesnę kaip 2 metų veiklos statybų sferoje patirtį. Kiti rangovai šioje sferoje turėtų būti pradirbę ne mažiau kaip metus.

Statybų sėkmės paslaptis – ne tik aukštos kokybės medžiagos ir įgudę statybininkai, bet ir profesionali statybų projekto ranga. Patikimi statybų rangovai užtikrins, kad darbai būtų vykdomi saugiai, efektyviai ir be priekaištų!